W co bawić się z dwulatkiem?
Dziecko w wieku dwóch lat absorbuje praktycznie całą uwagę rodziców czy opiekunów. Ponieważ w większości przypadków potrafi już chodzić, biegać i oczywiście ma mnóstwo energii, trzeba cały czas zwracać na niego uwagę i organizować mu czas. Dzieci też szybko się nudzą, a rodzicom nieraz brakuje już pomysłów na nowe zabawy z dziećmi. Dlatego poniżej przedstawiam kilka propozycji zajęć, odpowiednich dla dziecka w wieku dwóch lat.


Przede wszystkim ruch – najlepiej na świeżym powietrzu. Pozwoli rozładować trochę energii (a dzieci mają jej nieograniczone zasoby), dodatkowo rozwija rozwój motoryczny dziecka. W wieku dwóch lat można wprowadzać już rowerek. Ruch na powietrzu pobudza apetyt, a dodatkowo już w domu dziecko może zająć się spokojniejszą zabawą.

Budowanie z klocków – najlepsze dla malucha są ekologiczne układanki drewniane. Rozwijają sprawność sensoryczną dziecka – brak tej sprawności jest zmorą dzisiejszych czasów. Na zaburzenia integracji sensorycznej cierpi dzisiaj co drugie dziecko, dlatego warto odpowiednio wcześnie zadbać prawidłowy rozwój sensoryczny swojej pociechy. Wspomogą nas w tym, różnego rodzaju układanki drewniane – na przykład puzzle dotykowe "małe stworzonka" Tildo – zabawa polega na włożeniu zwierzątka w odpowiednie miejsce. Zwierzątka mają kształty figur geometrycznych – kwadratu, koła, trójkąta i prostokąta.

Gra w kolory – sposoby by nauczyć dziecko kolorów jest wiele. Jeżeli mamy kolorowe kartki, można dać jedną z nich (na przykład żółtą) i poprosić dziecko o odszukanie w domu przedmiotów tego samego koloru. Żeby nie narobić zbytniego bałaganu (bo dziecko na pewno zacznie znosić te przedmioty) można ograniczyć się do szukania żółtych przedmiotów w zabawkach dziecka lub tylko w jego pokoju.

Zabawy artystyczne – wszelkiego rodzaju malowanie, kolorowanie, lepienie z plasteliny. Jest mnóstwo sposobów na radosną twórczość dziecka. W trakcie takich zabaw, trzeba mieć dziecko na oku, żeby przypadkiem nie pokolorowało ścian mieszkania :P. Jeżeli dziecku znudzi się kartka i kredki można, na przykład, wysypać trochę mąki na blat – dziecko może rysować po niej palcem.

Jest jeszcze wiele innych sposobów na organizowanie dziecku czasu. Te, które wypisałam dzisiaj, powinny jednak na jakiś czas wystarczyć. Warto zajrzeć do sklepu i popytać o zabawki, takie jak układanki drewniane, czy innego rodzaju ekologiczne przedmioty, które bawią i uczą. Sprawią one radość naszemu dziecku, przy czym nie będziemy martwić się o jego bezpieczeństwo.
Share on Google Plus

About Unknown

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz