Pomysły na zabawy edukacyjne z dzieckiemWolny czas warto wykorzystać produktywnie, fajnie pobawić się z dzieckiem ale również nauczyć je czegoś nowego. I tutaj właśnie przychodzą zabawy edukacyjne, które uczą, a przy okazji dają mnóstwo radości i frajdy. Czasem dobrze mieć w zanadrzu grę, która zajmie czas dziecka, a przy okazji czegoś je nauczy. Dzisiaj kilka pomysłów na gry edukacyjne, które nic nie kosztują, wystarczy mieć kartkę i długopis lub po prostu uruchomić swoją wyobraźnię. 

Pierwsza zabawa to OMNIBUS, wybieramy jedną kategorię, mogą być to imiona, rośliny czy zwierzęta. Zadaniem dziecka jest przez kilka minut przykładowo przez 5 minut wymienić jak najwięcej słów należących do wybranej dziedziny. Jeżeli zabawa okazuje się zbyt prosta możemy utrudnić ją na różne sposoby, przykładowo dodatkowo słowa powinny zaczynać się wyłącznie na wybraną przez nas literę. Kolejna świetna zabawa to gra w SKOJARZENIA, podajemy dziecku w zależności od stopnia trudności 4,3, lub 2 słowa, które ma skojarzyć z danym wyrazem. Jeżeli chcemy aby maluch odgadł słowo szkoła powinniśmy podrzucić mu w podpowiedzi takie słowa jak nauczyciel, ławka, zeszyt, plecak itp. Do zabawy w MAŁEGO ARTYSTĘ przydadzą się farbki bądź kredki i kartka. Rodzic zaczyna rysunek, robi kilka kresek, maluje domek lub kółko, w zależności od wieku i umiejętności dziecka. Zadaniem dziecka jest dokończenie rysunku, ma stworzyć logiczną całość, zadanie to rozwija sprawność manualną, zdolność logicznego myślenia i kreatywność.

Zabawy te na pewno dadzą dużo radości i nauczą czegoś nowego, warto znaleźć kilka minut i poświęcić je wspólnie spędzając czas z dzieckiem, uczą się nie tylko dzieci ale również rodzice.
Share on Google Plus

About Unknown

  Blogger Comment
  Facebook Comment

2 komentarze:

 1. ta pierwsza zabawa to może być na dobrą sprawę przerobiona w Państwa, miasta wersja dziecięca :)
  Tj. zamiast tych kategorii "państwo, miasto", dać kategorie prostsze :) i nie na czas tylko niech wymyśla w swoim tempie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zupełności się zgadzam! Fajnie przerabiać różne zabawy, na takie, które będą odpowiadać dziecku :)

   Usuń